[logo B'ART]

Royal Route Residence, Nowy Świat, Warszawa: 2002

Lokalizacja
ul. Chmielna 1/3 róg Nowego Światu, Warszawa
Projekt
2001-2002
Realizacja
2002-2003
Pow. całkowita
7500

Projekt przebudowy i modernizacji narożnej kamienicy Ignacego Gajewskiego zlokalizowanej przy historycznym Trakcie Królewskim na Nowym Świecie 29, róg ulicy Chmielnej, obowiązkowym miejscu na turystycznej i lokalnej mapie Warszawy.

Modernizacja reprezentacyjnych frontowych elewacji trzykondygnacyjnego budynku, objętego ochroną konserwatora zabytków, polegała przede wszystkim na zachowaniu ich historycznej wartości i przywróceniu dawnej świetności. Fasady od strony ulic Nowy Świat i Chmielna poddane zostały renowacji, odnowiono detale z przełomu XIX i XX wieku a zwieńczenie narożnika zaakcentowano tympanonem.

Od strony dziedzińca zaprojektowano rozwinięcie podpiwniczonego parteru w formie przeszklonego pawilonu, zwieńczonego szklaną kopułą. Pawilon zaprojektowany jako przedłużenie istniejącego parteru zabytkowej kamienicy otworzy się za jego pośrednictwem na ul. Chmielną i Nowy Świat.

Nowy projekt na zapleczu ul. Chmielnej stanowił wspólne założenie kompozycyjne nawiązuje do tradycji przedwojennego pasażu "Italia". Parter i kondygnację podziemną przeznaczono na funkcje handlowo – usługowe, natomiast 1-sze i 2-ie piętro na apartamenty hotelowe. Ostatecznie zrezygnowano z budowy nowej części podziemnej a istniejące piwnice zostały zagospodarowane na pomieszczenia techniczne.