[logo B'ART]

Motława Apartments, koncepcyjny projekt zagospodarowania i zabudowy terenu zlokalizowanego w sąsiedztwie rzeki Starego Miasta i rzeki Motławy w Gdańsku: 2007

Lokalizacja
kwartał ulic Stępkarskiej, Wałowej, Stara Stocznia i Wiosny Ludów, Gdańsk
Projekt
2007
Pow. całkowita
65000
Inwestor
Invest Komfort S.A.
Pow. użytkowa
48750

Teren przeznaczony w konkursie na realizację zabudowy apartamentowej położony jest na skraju starego miasta na łuku rzeki Motławy.

Projektowany obszar został podzielony ul. Wałową na dwie części, część południową, którą tworzy obszerny zespół mieszkalno-usługowy oraz skwer z dominantą wysokościową budynku apartamentowego i część północno-wschodnią składającą się z trzech kwartałów mieszkalnych.

Środkowy kwartał części północno-wschodniej tworzy bastion obsypany wałem ziemnym akcentujący położenie dawnych założeń obronnych, który przewyższa o jedną kondygnację sąsiadującą zabudowę.

Od strony południowo-zachodniej, projektowany kwartał okala ulica Stara Stocznia sąsiadująca z basenem jachtowym na rzucie rzeki Raduni, dostępnym z Motławy po zamianie istniejącego mostu na most zwodzony typu holenderskiego.

W projekcie zaakcentowano również nadbrzeże Motławy, stanowiące kontynuację nadbrzeży ciągnących się od południa.

Pobrzeża Długie i Rybackie stanowią atrakcję turystyczną i gastronomiczną a ich kontynuacja aż do proponowanej zabudowy apartamentowej ( akcentu wysokościowego ) jest konsekwencją istniejącego już ważnego elementu Gdańska.

Zabudowa mieszkaniowo-usługowa posiada od strony ulicy na poziomie chodnika powierzchnie usługowe a na zapleczu od strony wnętrza zespołu parkingi na dwóch poziomach ( około 790 miejsc postojowych w jednym poziomie dla wszystkich zespołów mieszkaniowych).

Uznano, że w tym prestiżowym miejscu apartamenty powinny być oparte na standardzie powierzchniowym średnio-większym, małe jednostki mieszkaniowe o powierzchni ok. 48m2 i apartamenty o powierzchni do 125m2.

Proponowane wysokie dachy i szczytowe rozwiązania dają możliwość kształtowania dupleksów bądź dużych zindywidualizowanych i nietypowych układów ( np. przestrzeni dla artystów ).

Mieszkania na I piętrze mają kontakt bezpośredni z terenami zielonymi wnętrza zespołu i mogą mieć własne przestrzenie ogrodów odseparowane żywopłotami od przestrzeni ogólnych.