[logo B'ART]

Koncepcja rejonu skrzyżowania ul. Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich w Warszawie: 2004

Lokalizacja
ul. Marszałkowska róg Alej Jerozolimskich, Warszawa
Projekt
2004
Inwestor
Miasto Stołeczne Warszawa
Nagrody
Wyróżnienie II stopnia

Przestrzeń na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich oraz Marszałkowskiej stanowić będzie w przyszłości element nowoczesnego centrum Stolicy, powstającego wokół Pałacu Kulury i Nauki, z którym łączą ją silne powiązania funkcjonalne i komunikacyjne.

Skrzyżowanie koncentruje natężony ruch kołowy i pieszy powiązany z przystankami komunikacji publicznej, skupiając w bezpośrednim sąsiedztwie liczne funkcje handlowe, usługowe, hotelowe i biurowe.

Usytuowanie czterech budynków w narożnikach oraz zaakcentowanie wjazdów na plac czterema wrotami – północnymi i południowymi wzdłuż ul. Marszałkowskiej oraz wschodnimi i zachodnimi wzdłuż al. Jerozolimskich tworzy „Warszawski Dziedziniec”

To zwarty zespół programowy, w którym przewidziane są w części wschodniej dwa hotele oraz dwa budynki biurowe w części zachodniej.

Parter, poziom -1 oraz piętro +1 we wszystkich czterech budynkach zajmuje handel, usługi i gastronomia.

Przestrzeń ta jest ściśle powiązana z narożnikiem północno-zachodnim, należącym do strefy zabudowy okolic OKiN oraz ze stacjami metra i kolei.

Całość założenia jest skomunikowana na wszystkich poziomach i we wszystkich czterech narożnikach windami, schodami ruchomymi i klatkami ewakuacyjnymi.

Na poziomach -2 i -3 zaprojektowane zostały wyłącznie parkingi i pomieszczenia techniczne obsługujące budynki.

Trzy budynki w północno-zachodnim narożniku połączone wspólnym wielokondygnacyjnym atrium, wchodzą w skład zabudowy wokół PKiN a ukształtowanie budynków jest zależne od wymogów komunikacji pieszej w postaci licznych powiązań ze stacjami metra, koleją podmiejską i dworcem Warszawa Centralna.